Tuto stránku jsem zřídil pro své spolužáky jako náhradu za zrušené stránky SPOLUZACI.CZ. Najdete zde odkazy na videa, která jsem sdílel přes již zmíněné zrušené stránky. Videa o Dolních Kounicích najdete na dalších odkazech tohoto webu. Zde najdete odkazy na videa týkajících se přímo spolužáků.

Spolužáci DK - zahájení školní docházky 1967/1968

V úvodu připomenu, že Dolní Kounice byly taková "Vesnička naše středisková". Z toho mimo jiné vyplývá i organizace školní docházky. Pokud si vzpomínám, tak 1-4 ročník tvořili kouničáci. Od 5. ročníku přibyli spolužáci i z okolních obcí. První dva ročníky jsme absolvovali v budově na "Barborce", třetí až pátý ročník na "Lenince". Od 6. třídy jsme navštěvovali budovu na "Smetance".

Video vzniklo z fotografií mého archivu, proto fotografie zde jsou pouze ze tříd, jež jsem navštěvoval já. Pokud mi někdo poskytne fotografie z ostatních tříd našeho ročníku, mohu video doplnit o nové snímky. Nicméně nyní je k dispozici verze videa pouze "mých" tříd. Video začíná fotografiemi ze školky a pokračuje společnými fotografiemi z každého ročníku ZDŠ. Postupně přidám ukázky z třídních srazů, konaných v následujících letech.

Mateřská škola v Dolních Kounicích na Tovární ulici

12. září 1831 byla slavnostně otevřena nová Obecná škola v Dolních Kounicích. Budova této školy je od roku 1946 využívána jako Mateřská škola. Součástí mateřské školy byl i pozemek na Bezručově ulici, kde se nacházela zahrádka mateřské školy. Původně jsem zamýšlel vytvořit video zaměřené na 110. výročí otevření Měšťanské školy. Ale dostala se ke mně informace, že video na tohle téma připravuje také radní města a přišlo mi zbytečné vytvářet video na stejné téma. Snažil jsem se maxinálně zužitkovat obrázky a informace shromážděné na tohle téma, ale se zaměřením na mateřskou školu. A tak vzniklo video popisující vývoj školních budov v Kounicích v minulém století. A videozáznam vycházky na školní zahradu MŠ od pana Ondráka pořízený na jaře 1964 mnohým připomene dobu, kdy sami navštěvovali školku.